Španělská gastronomie

Představit španělskou gastronomii vyžaduje mnoho osobních zkušeností a poznání. Jedná se o velmi rozlehlou destinaci tvořenou ze 17 regionů, značně ovlivněnou historickým vývojem. Pozice jednotlivých regionů nabízí přirozenou škálu surovin, kdy například přímořské regiony hojně využívají především mořských plodů na rozdíl od vnitrozemských, kde se více uplatňuje chov domácích zvířat, či pěstování různých druhů luštěnin a zeleniny. Celé Španělsko je však propojeno třemi základními pokrmy v nekonečných regionálních úpravách. Je to sušené vepřové maso jamón [chamón], paella [paeja] a tapas. Rozmanitost receptur těchto skvělých a zejména zdraví prospěšných jídel udává tón napříč španělské gastronomii, která stojí zato ochutnat.

Španělsko se může právem chlubit největší rozlohou vinic na světě. Nachází se zde světově nejrozsáhlejší vinařská oblast La Mancha. Tradice výroby vína ve Španělsku sahá až do románského období. Nejstarší dokumenty o vínech z 12. století pocházejí z oblasti La Rioja.

Kategorie španělských vín podle zrání

JOVEN /mladý/

Mladá vína, která se uvádějí na trh prvním nebo druhým rokem po sklizni a jsou určena k okamžité spotřebě. Uchovávají si charakter odrůdy, svěžest i ovocnost. Měla by se konzumovat během jednoho roku. Pokud se tak nestane, neznamená to, že by to vínu uškodilo, ale může ztratit něco ze své svěžesti.

COSECHA

Čas sklizně. Udává rok, kdy jsou hrozny zpracovány na víno (např. Cosecha 2010). Jde o vyšší kategorii zrání, víno může zrát i několik měsíců v barikovém sudu a následně v lahvi. Je to totéž jako semi crianza, označení pro tzv. částečné zrání v malém tzv. barikovém sudu o obsahu 225 l.

CRIANZA

Znamená zrání v sudu. Toto označení se týká červených vín z vybraných hroznů. Crianza obvykle popisuje vína zrající v sudech během období od 6 do 12 měsíců a podobnou dobu v láhvi než jsou vína dána do prodeje.

RESERVA

Označení pro červená vína z nejlepších ročníků, která díky svému potenciálu zrají 12 měsíců v barikových sudech a následně v lahvi nejméně 12 měsíců. Vína jsou vhodná i na delší uložení.

GRAN RESERVA

Vybraná červená vína z výjimečných ročníků, která zrají minimálně 24 měsíců v barikovém sudu a poté 24-36 měsíců v láhvi.

Rozdělení vín podle původu

Vino de mesa (stolní)

Není uvedena odrůda, jen rozdělení na červené víno (vino tinto) a bílé víno (vino blanco). V této kategorii jsou i skvostná vína. Některá území nejsou dost velká a nemají dostatečnou produkci, aby získala denominaci.

Vino de la tierra (ze země)

Je uvedena odrůda, odpovídá francouzskému Vins de Pays de Zone. Užívá se u vín, která mají dostatečný místní styl a charakter, jsou zvláštní a osobitá.

D.O. Denominacion de origen

Víno z určité konkrétní oblasti, zaručuje vyšší stupeň kvality a záruky, je uvedena odrůda. Odpovídá Apellation d’ Origin Controleé ve Francii.

D.O.Ca Denominacion de origen calificada

Calificada znamená kvalifikovaný, tedy vyšší stupeň. Odpovídá D.O.C.G. – Denominazione de Origine Controllata e Garantita v Itálii. Jako první a dlouho jediný region toto ohodnocení dostala v roce 1991 oblast La Rioja, v roce 2001 i oblast Priorat.

Nejznámější odrůdy španělských vín

Tempranillo 

Originální a excelentní španělská odrůda, která se pěstuje v mnoha regionech. Je to velmi adaptabilní a přizpůsobivá odrůda a poskytuje vína vysoké kvality, málo oxidativní s rubínovou barvou a ovocnou chutí.

Monastrell

Hrozny jsou velmi sladké a vyrábí se z nich půvabná vína s pěknou barvou, s aroma zralých hroznů a s nevšední ovocnou chutí se sladkými taniny.

Cariňena

Pěstuje se v horských a větrných polohách, má pěknou kyselinku, je trochu oxidantní a ideální pro vína určená ke zrání.

Garnacha

Je nejrozšířenější odrůdou ve Španělsku. Poskytuje vína tělnatá, ovocná, masitá a vyvážená se sklonem k oxidaci.

Vinařská mapa Španělska

Vinařská mapa Španělska

Španělská destinace se drží v oblasti stolování svého přirozeného charakteru skromného způsobu života, které je založeno na jednoduchém principu využití základních prostředků stolování. Napříč celou destinací se budete setkávat s velmi prostou metodou prostírání (dřevěné stoly, židle, malé papírové ubrousky v kovových nosičích a příbor).

Španělsko je země s největší sítí restaurací a barů na světě v přepočtu na jednoho obyvatele. Většina populace využívá převážně „Tapas barů“ od snídaně až po večeře, kde se chovají naprosto přirozeně a protože spoustu tapasů jedí holýma rukama, velké množství všech použitých papírových ubrousků hází pod sebe na zem. 

Zajisté je zde i mnoho restaurací s vysokou úrovní stolovaní ve francouzském stylu, ale tyto jsou využívány spíše náročnějšími turisty, nebo poskytují velmi příjemné místo pro různá obchodní jednání.