Aragón

V regionu Aragón najdeme jak úrodné údolí řeky Ebro, kde se daří pěstování ovoce a zeleniny, tak pohoří Pyreneje a Sierras Ibéricas, kde je rozšířen chov rozmanitých zvířat. Aragonská gastronomie tedy vychází ze surovin pěstovaných a chovaných na svém území, ale hojně využívá také surovin svých sousedů a plodů moře.

Ze zeleniny je nutno jmenovat především rajčata, cibuli (proslulá je zejména cibule od pramene řeky Ebro, která nepálí), brutnák lékařský (využíván jako bylina i zelenina – listy se používají jako zelenina, chutí připomíná okurky, připravuje se i na sladký způsob), artyčoky, česnek, listový salát, okurky atd. V podzimním období je oblíben sběr hub, které rostou hojně v lesích.

Nejvíce používaným ovocem jsou broskve, zdejší nesou dokonce označení původu D.O., jsou známé jako broskve z Calandy. Dalším ovocem jsou třešně, hrušky a černé olivy (používané k přípravě olivády).

V Pyrenejích je oblíben lov zvěře, takže se v jídelníčcích místních restaurací setkáme s divočinou, především jsou oblíbení zajíci, bažanti a divocí králíci. Pořádají se zde také vepřové zabíjačky, na kterých se připravují jitrnice a jelita, klobásky, typická aragonská tlačenka "Chireta", vepřová krev s cibulí atd.

Proslulý je i jamón z Teruelu, jehněčí maso "Ternasco de Aragón", jehněčí v pálivé omáčce "Cordero al chilindrón", kuře v pálivé omáčce "Pollo a la chilindrón" a dušené kuře "Pollo en pepitoria". Z ryb je oblíbená treska – "Bacalao ajoarriero" – připravené z nasolené tresky s česnekem, zapečená treska se sýrem "Bacalao a la baturra", sardinky se zelenými fazolovými lusky, pstruzi po aragonsku, žabí stehýnka atd.

V této oblasti se tradičně zpracovávají také sýry, jako např. ovčí sýr "Queso de Tronchón", který byl jmenován i v knize El Quijote od Cervantese. Z dalších můžeme jmenovat např. Alcaňiz, Biescas či Benasque.

Oblíbeným pokrmem jsou tzv. "Migas", které se připravují z česneku, cibule, slaniny, choriza a jitrnice, ke kterým se jí čerstvé hrozny.


« zpět na mapu