Objetí vody a kamene mezi mořem a horami, přírodní ráj - to jsou výstižné fráze díky kterým stojí tento úžasný kraj za zhlédnutí.
Asturie – je jedno ze 17 autonomních společenství a zároveň jedna z provincií Španělského království rozprostírající se mezi Kantaberským pohořím na jihu a Biskajským zálivem na severu a právem je nazývána zelené Španělsko. Hlavním městem je Oviedo, ovšem největším městem regionu je přístav Gijón.
Země, která žila po mnoho staletí svou vlastní historií dobývání - Řeky, Vizigóty a Araby. V době arabské nadvlády patřila k posledním baštám křesťanství. Pro tento svůj historický význam má následník španělského trůnu automaticky titul asturského prince.
Izolace této krajiny od ostatních vedla k hlubokému pocitu nezávislosti a individualismu a přinutila své obyvatelstvo vyjít až za hranice a otevřít stezky pro výměnný obchod s ostatními provinciemi, což se mělo vliv na utváření gastronomie tohoto kraje. Díky tomuto faktu je asturijská kuchyně velmi specifická a rozmanitá. Jako příklad lze uvést fakt, že se zde produkuju více jak 40 druhů sýrů, které jsou typické pouze pro tento kraj.
Tradiční asturijská gastronomie v sobě zahrnuje a kombinuje produkty zemědělství z hor i údolí a dary moře. Nejznámějšími zástupci této skvělé kuchyně jsou např. jídla z velkých fazolí fabes a pote, která se připravují spolu s hovězím a kuřecím masem. Své místo zde i mají brambory, které jsou vysoké kvality a připravují se z nich pokrmy v kombinaci se zeleninou a masem. Rýže je důležitou surovinou pro přípravu národního jídla "paella". Tradiční masitá jídla se připravují z masa jehněčího, skopového, kůzlečího a asturijského hovězího, jejichž způsobem tepelné úpravy je nejčastěji pečení. Z darů moře jsou zde zastoupeny slávky, langusty, krabi, humři a chobotnice,které se upravují grilováním nebo smažením. Z ryb jsou zde nejpoužívanější tresky, tuňák, mořský ďas.
Velice oblíbené jsou dezerty, jako je např. jablečný dort – tarta de manzana, mandlový dort – brazo de gitano, mléčná rýže a dezerty ze sýrů- ovčího, kozího.
A samozřejmě je třeba zmínit oblíbenost nápoje "sidra", což je jemně perlivý nápoj, který se vyrábí kvašením jablečného moštu.
Tolik o gastronomii Asturie, která je tak rozmanitá a specifická a určitě stojí za to ochutnat aspoň část této skvělé chuti, kterou nám nabízí.
Nejznámější svátek v této autonomní oblasti: 8.9.2012 – Den Asturie
Cibuli a papriku si nakrájíme nadrobno. Brambory oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Vše usmažíme a přidáme uvařený a scezený hrášek, jamón nakrájený na kousky a trochu tuňáku v nálevu (nebo v oleji). Nakonec přidáme rozmíchaná vejce a osolíme. Osmažíme z obou stran, nakrájíme na výseče a podáváme.
Světlý tuňák v rostl.oleji bohatý na Omega3 mastné kyseliny,které prospívají zdraví,je základem středomořské diety, vhodný jak na studenou tak i pro teplou kuchyni.
Chlazený, masný výrobek- sušené vepřové maso připravované tradiční metodou solení a sušení na vzduchu, zrání cca 12 měsíců.
Chlazený výrobek, určen k osobnímu odběru.
Žádné komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.