Andalusie je nejlidnatější a druhé největší autonomní společenství na jihu Španělska při pobřeží Středozemního moře a Atlantského oceánu. Jelikož se skládá hned z 8 provincií, rozdílnost zdejší kuchyně je více než patrná. Velmi zjednodušeně ji lze ale rozdělit do tří oblastí: rozlišujeme gastronomii v přímořských oblastech a ve vnitrozemí dále na venkově a v horách (sierras).
Hned na úvod je třeba zmínit, že nejpěstovanější surovinou, která se pak více či méně objevuje ve všech pokrmech, jsou samozřejmě olivy a z nich získávaný olivový olej.
Na pobřeží se samozřejmě hojně konzumují pokrmy z čerstvých ryb a mořských plodů, každé město je vyhlášeno přípravou nějaké ryby: tuňák obecný v Cádizském zálivu, langusty v Sanlúcaru, bílé krevety v Huelvě a sardinky v Málaze (grilované na ohni – tzv. "Espetos").
V horských oblastech jsou příhodné podmínky pro chov zvířat, v této oblasti především prasat iberského plemene, označení původu D.O. zde nesou jamóny ze tří oblastí: jamón de la Sierra de Huelva, de Los Pedroches a de Trevélez.
Na venkově se v úrodných oblastech údolí řek pěstují základní suroviny pro přípravu zdejších pokrmů: luštěniny, obilniny a spousta zeleniny. Připravují se jídla jako mléčná a rýžové kaše, opečené kousky chleba ("Migas de pan").
I když má každá oblast své specifické pokrmy, typické pro celý region jsou ty následující: smažené ryby všech druhů, studená polévka "Gazpacho, Gazpachuelo, Porra a Salmorejo" – jednoduchá příprava z rajčat, olivového oleje, octa, česneku, chleba a papriky; dále omáčky Ajo Blanco, Ajo Colorado, Ali Oli.
Pro přípravu sladkostí jsou nejpoužívanějšími suroviny mandle a med, jejich kombinací se připravují typické dezerty: sušenky mantecadas a polvorones, koblížky pestiños, marcipán alfajores a sladké tyčinky churros.
Nelze opomenout proslulá andaluská vína - především tedy sladká dezertní jako jsou různé typy sherry, dále brandy získávaná systémem míchání ročníků "soleras a criaderas", proslulé sladké víno z Málagy, Moscatel, suchá vína Fino, Amontillado, Oloroso.
Na přípravu tohoto receptu potřebujeme fíky, které nejsou úplně přezrálé.
Kovovou špejlí je propícháme ze všech stran, ponoříme do studené vody a necháme je 48 hodin odstát, přičemž vodu dvakrát denně měníme.
Po uplynutí této doby je dáme do hrnce se studenou vodou a přidáme kousky citronové kůry. Necháme 15 minut povřít, scedíme a dáme opět do hrnce se studenou vodou. Necháme odstát 24 hodin.
Po uplynutí této doby je scedíme a opatrně vymačkáme všechnu vodu tak, aby se fíky nepoškodily.
Na plotně rozpustíme v hrnci s 1 litrem vody cukr, necháme zchladnout. Poté přidáme fíky, přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme 5 minut. Po uplynutí této doby přelijeme do kamenné nádoby a necháme opět vychladnout a odstát 24 hodin. Na druhý den v hrnci opět přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme 5 minut.
Opět přelijeme do kamenné nádoby, necháme vychladnout a odstát 24 hodin. Na druhý den přidáme šťávu z citronu, v hrnci přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme tak dlouho, až fíky získají světle zelenou barvu.
Žádné komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.