... "Islas afortunadas" - "Šťastné ostrovy" - takto pojmenovali Kanárské Ostrovy již arabové při prvním osídlení těchto nádherných ostrovů.
Kanárské Ostrovy – další ze španělských autonomních oblastí ležící v severním Atlantiku přibližně 100 km od Maroka. Souostroví sedmi hlavních ostrovů a dalších menších ostrůvků. Geograficky patří do tzv. Makaronézie, což je název odvozen z latinského označení pro psa, "canis". Dle staré legendy hlídali tyto ostrovy právě obrovští psi. Ostrovy se člení na dvě provincie – Las Palmas a Santa Cruz de Tenerife. Metropolí regionu jsou střídavě tyto dvě města, ve kterých sídlí předseda autonomní vlády a v druhé vicepremiér.
Dle archeologických průzkumů je známo, že ostrovy byly osídleny již v prvním tisíciletí před naším letopočtem. Původní obyvatelstvo před nástupem španělů v 15. století bylo severoafrického původu souhrně označováno jako Guančové, kteří se věnovali jednoduchému zemědělství. Právě jejich kultura a tradici se odrážejí v gastronomii ostrovů a současně se k těmto odkazům znovu vrací. Skromná a jednoduchá kuchyně tvoří stále základ pro moderní kuchyni spolu s dalšími kulturami, které obývaly tyto ostrovy a zanechali vliv na utváření ostrovní gastronomie , jako byli Řekové, Holanďané, Francouzi, Portugalci, Italové a v neposlední řadě samozřejmě Španělé, převážně Katalánci, Gajegové, Asturiáni, Baskové.
Kanárskou gastronomii definují tři faktory jako rozmanitou kuchyni. Je to tradiční kuchyně Guančů, spolu s gastronomií španělskou a hispanoamerikánskou. Jestliže obyvatelé ostrovů přivezli do Nového Světa třtinový cukr, pak z Ameriky byly dovezeny banány, papája, avokádo, brambory a rajčata.
Základními surovinami používanými na Kanárských Ostrovech jsou obilniny, zelenina (brambory, rajčata, fazole, kukuřice, cizrna... ). Nejznámější mouka je tzv. gofio, která se vyrábí z pražených, mletých obilnin a proto mám i tmavou barvu. Z masa je nejpoužívanější maso vepřové, králičí, skopové a kůzlečí. Dary moře mají samozřejmě své nezastupitelné místo, nejznámější z ryb je cherne- mořský okoun, sama – pražma, vieja – ryba podobná kapru a dále chobotnice, sépie, sardink... Z ovoce jsou nejvýraznějšími banány, avokádo, papája, mango.
Tradičními pokrmy Kanárských Ostrovů jsou např. "Potaje de garbanzos" – směs vařené cizrny se zeleninou, pikantní omáčka "mojo", "Rancho canario" – vařené maso s cizrnou a zeleninou. Z rybích pokrmů je to pak např. "Sama al horno" – pečená pražma. Z masitých pokrmů je to např. "Cordero en salsa" – dušené, jehněčí maso. Vrcholem kanárské kuchyně jsou předkrmy servírované v rychlém sledu a ve velkém množství, že hlavní chod se zdá již přebytečný. Předkrmy mohou být buď studené nebo teplé a jsou velice rozmanité. Jako příklad z teplých tapas uveďme např. "Chicharrones populares", což jsou teplé škvarky. A samozřejmě oblíbené jsou dezerty z banánů, mandlí, papáje- "Batido santacrucero" – mandlový koktejl, "Papaya al ron" – papája na rumu.
Při návštěvě těchto nádherných ostrovů stojí za to ochutnat alespoň část ze zmiňovaných specialit, které budou jistě kulinářským zážitkem, na který se nezapomíná.
Nejznámější svátek v této autonomní oblasti: 30. 5. 2012 – Den Kanárských Ostrovů
Kukuřici oloupeme, nožem oddělíme jednotlivé zoubky kukuřice a palice dáme vařit do vody, do které po uvaření namočíme rýži.
Do pánve dáme olej, na kterém osmahneme oloupaný, 2 ks nadrobno nakrájeného česneku, cibuli a oloupaná, rozdrcená rajčata bez semínek. Přidáme zoubky kukuřice, vývar z kukuřičných palic, sůl, pepř a drcený šafrán. V půli vaření přidáme rýži a necháme vařit dalších 15 minut.
Rozdrtíme dva zbylé česneky s petrželí a přidáme do rýže a pár sekund necháme ještě provařit a dáme stranou z ohně. Necháme dojít 5 minut a podáváme.
Typické španělské koření
Žádné komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.