Krajina Dona Quijote de la Mancha, který neodmyslitelně patří k autonomní oblasti Kastilie - La Mancha, která se rozkládá v jižní polovině španělského vnitrozemí. Na západě hraničí s autonomní oblastí Extremadura, na jihu s Andalusií a Murcií, na východě s Valencií. Většina kraje je tvořena suchou a větrnou náhorní plošinou La Mancha, která je největší ve Španělsku. Napříč severní částí oblasti protéká řeka Tajo. Na jihu je oblast ohraničena pohořím Sierra Morena. Hlavním městem regionu je starobylé město Toledo, ve kterém se nacházející skvosty architektury maurské, židovské a křesťanské. Říká se, že má-li člověk na návštěvu Španělska pouze jediný den, měl by věnovat právě tomuto městu.
Území Kastilie-La Mancha bylo odjakživa jen jakýmsi průchozím územím. Sloužilo z velké části jako pastviny. V dobách římské kolonizace tu byla zakládána ve větší míře velká hospodářství a tyto římské latifundie pak převzali vizigótské rodiny i muslimové. Území na jih od Toleda tvořilo hranice mezi křesťanským a muslimským světem, střežené z opevněných hradů. Málokdy tu byl klid, a tak není divu, že osídlování bylo velmi pomalé. Ani dnes není hustota osídlení příliš velká, měst je tu málo.
Tento region je také známý svými typickými, bělostnými, větrnými mlýny, které kontrastují s blankytně modrou oblohou a dodávají tak krajině zvláštní ráz - jako by se zde zastavil čas. Kastilie - La Mancha je také krajinou vinařskou a to dokonce největší na světě. Produkuje skvělá vína, která se importují do celého světa. Dalším prvenstvím je produkce šafránu, který se pěstuje právě zde, výroba vysoce kvalitního olivového oleje, tradiční pěstování fialového česneku a samozřejmě nesmí chybět zmínka o sýrech - ovčím a kozím, jež nesou označení D. O. La Mancha, což je označení o kvalitě původu těchto výrobků.
Základními surovinami používanými v této oblasti je samozřejmě česnek, kvalitní, olivový olej, rajčata, paprika, fazole, brambory. Z masa je nejvíce používáno maso hovězí, kuřecí, králičí a skopové. Z ryb je to pak treska, pstruh, sardinky. A samozřejmě nesmí chybět již zmiňované sýry.
Nejznámějšími pokrmy Kastilie - La Mancha je např. "migas ruleras", což je chlebová pánev, která se podává jako teplý předkrm. Jako studený předkrm je osvěžující tuňákový salát s rajčaty a ovčím sýrem - "mojete con queso en aceite". Ze zeleninových jídel je velice oblíbená smažená, zeleninová směs – "pisto manchego". Polévka není velmi tradičním pokrmem Španělska, avšak zde se připravuje horká, česneková – "sopa de ajo". Z masitých jídel doporučujeme ochutnat např. dušeného zajíce na víně – "liebre al vino tinto". A jak je zde zvykem, po jídle přichází dezert v podobě sladkých kytiček z palačinkového těsta – "flores de sartén".
Zdravé jídlo na zdravém vzduchu, jednoduché, ale výživné pokrmy připravované s láskou a pokorou k této nádherné části Španělska...
Nejznámější svátek v této autonomní oblasti: 31. 5. 2013 – Den Kastilie – La Mancha
Jehněčí dáme do pekáče. Česnek oloupeme a nakrájíme na kolečka stejně tak, jako rajčata. Podlijeme olejem a dáme péct do trouby na 180 stůpňu pečeme do hotova . Těsně před upečením přelijeme bílým vínem a dáme ještě na chvíli péct.
Barva zářivá rubínová s jiskrou. Výrazné aroma pepře, vanilky, kouřovinky, skořice a sušeného ovoce vytvářejí již na začátku mimořádný zážitek.Chuť mohutná s vyváženými tóny třešní v čokoládě s oříšky. Nádherný dlouhý dozvuk s višňovou tříslovinou. Víno velmi harmonické.
Informace o výrobci zde.
Stříbrná medaile VinoForum Pardubice 2007
Žádné komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.