Murcia

Region Murcie je autonomní společenství na jihovýchodě Španělska při pobřeží Středozemního moře. Metropolí regionu je Murcia, podle níž je pojmenován také region.

I přesto, že zde panuje velké sucho, jedná se díky rozvinutému zavlažovacímu systému o jednu z nejúrodnějších oblastí Španělska, kde se pěstují především citrusové plody, rýže, zelenina a luštěniny.

Tradičně se zde provádí domácí vepřové zabíjačky, jednotlivé části prasete se pak často udí. Uzení je typické také pro mořské ryby - známá je uzená treska a uzený tuňák.

Základními ingrediencemi pro přípravu pokrmů jsou paprika - jak čerstvá zelenina (např. feferonky), tak koření (sladká, sladká uzená a pálivá), rajčata, mangold, zelené fazolové lusky, cuketa a rýže Calasparra (druh kulaté rýže).

Z citrusových plodů především citrony, mandarinky a pomeranče, dále třešně, fíky, meruňky, broskve a hrušky z Jumilly.

Typickými pokrmy jsou masový dort, zeleninové saláty, masový vývar, "Zarangollo" (míchaná vejce s cibulí a dýní), dušené pokrmy (většinou kombinace masa a zeleniny-nejčastěji bobů), pečené brambory, různé variace rýžových pokrmů (rýže se zeleninou s vepřovými žebírky, s krůtím masem, s rybím masem, rýže s bramborem a jitrnicí).

Z ryb je nejoblíbenější parmice, která se používá i k přípravě kaviáru. Jikry jsou vůbec oblíbeným pokrmem a jedí se smažené, uzené, vařené a v různých nálevech. Ryby se často udí, nejznámější je uzená treska, ze které se dělají karbanátky či kuličky do polévky.

Z dezertů jsou nejproslulejší "Paparajotes", který se připravuje z listů citronovníku, které se obalí v těstíčku, osmaží na pánvi a podávají se posypané cukrem a skořicí. Dále ovocný sirup "Arrope" z fíků, "Tocino de cielo", sladké preclíky "Almojábana".

Z nápojů je nutno jmenovat likér "Mantellina", který se připravuje z anýzu, vody, medu a citronů. Proslulá jsou také vína, v Murcii se nachází 3 oblasti s označením původu D.O.: Jumilla, Yecla a Bullas.

Regionálním svátkem je 9.červen, který je připomenutím vzniku nezávisloti Murcie na ostatních regionech Španělska.


« zpět na mapu