Navarru lze rozdělit na 3 velmi rozdílné části: horské hřbety Pyrenejí na severu, s výjimečnými krajinami jako je například Baztanské údolí; La Ribera na jihu, prostá země s malými lagunami a úrodným údolím řeky Ebro; a mezitím La Zona Media, s působivou krajinou jako Hoces de Lumbier či Arbayun. Geografická rozdílnost tohoto regionu předurčuje také rozdílnost v gastronomii.
Sever je ideální pro pastvu dobytka, především vepřů, krav (2 plemena nesou dokonce označení D.O. - "Ternera de Batzán a de Ulzama"), ovcí a koz. Setkáme se zde proto s převahou masitých pokrmů. Připravuje se také hodně divočiny – bažanti, vysoká zvěř a holubi.
Historicky zde dominuje produkce mléka a mléčných výrobků – sýrů (D.O. Roncal a Idiazábal), tvarohu a jogurtů. Je protkán sítí řek a potůčků, které jsou zdrojem pstruhů, kteří se zde hojně připravují ("Truchas a la Navarra").
Ve střední části Navarry dominuje pěstování oliv a obilnin, dále také fazolí, paprik a chřestu. Traduje se, že konkrétně v této části Španělska vznikla typická bramborová tortilla ("Tortilla de patata"), kterou za dávných dob jedna prostá vesnická žena chtěla uctít generála Zamalacárrguiho a jeho posádku. Jelikož neměla mnoho surovin, použila brambory a vejce.
V této střední části se nachází hlavní město regionu - Pamplona, které je světově proslulé fiestou San Fermín (6.-14.července.), kdy se v ulicích města prohání býci. Zde se jí tzv. "Menestra", což je zeleninová směs se šunkou, dále artyčoky se slávkami jedlými, hrášek se šunkou jamón, bílé fazole ve stylu Sanguesa, boby s vepřovou oháňkou a jitrnicí, jehněčí v pálivé omáčce "chilindrón", vepřové nožičky po navarsku, dušené býčí maso.
A konečně jižní Ribera - úrodné údolí řeky Ebro, od Logroňa až po hranice s regionem Aragon. Pěstují se zde rajčata, chřest, zelené a červené papriky, hrášek, květák, artyčoky, brambory, mangold atd. Proslulé z této oblasti jsou také uzeniny: navarská klobása "Chistorra", Chorizo z Pamplony, jelita, jitrnice a tradiční domácí klobásky a choriza.
Významnou komoditou této oblasti jsou navarská vína, jelikož sem zasahuje nejznámější oblast pro pěstování vín - La Rioja. D.O. Navarra je proslulá především růžovými víny. Dále se zde vyrábí typický anýzový likér "Pacharan" (obsah alkoholu 25-30%, vyráběný macerací trnek), který se zde popíjí už od Středověku. Dalšími likéry jsou bylinné, ostružinové, malinové, ze šípkových růží. Všechny mají pomáhat lepšímu trávení.
Oficiálním regionálním svátkem je 3. prosinec - Den patrona regionu - Sv. Francisca Javiera.
Chřest pečlivě omyjeme, osušíme a nakrájíme na kostky.
V hrnci rozehřejeme olej a osmahneme na něm cibuli, poté přidáme chřest a mrkev nakrájenou na kolečka a podusíme na mírném ohni několik minut.
V hmoždíři rozdrtíme česnek, na kostky nakrájený chleba, který jsme předtím opekli na olivovém oleji, na drobno nasekanou petrželovou nať a mletou papriku. Vytvoříme pastu, kterou poté zalijeme vodou a přidáme masový vývar. Promícháme a nalijeme do hrnce s chřestem. Osolíme dle chuti.
Povaříme, dokud chřest nezměkne.
Velmi kvalitní mleté, dobře usušené plody mají oranžově červenou barvu sladké papriky. Vhodná pro přípravu různých uzenin, polévek, omáček či gulášů.
Žádné komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.