


Důležitým rysem této kuchyně je její rozmanitost, která vyplývá z geografických a kulturních kontrastů tohoto regionu.
Rozmanitost geografická je dána nespočetnými plážemi a samotným Středozemním mořem jako zdrojem mořských ryb, bohatostí řek a jejich sladkovodními rybami, lesy a hojností zvěře a v neposlední řadě velmi úrodnými oblastmi, kde se daří pěstování rýže, citrusových plodů, zeleniny, oliv a mandlí.
Rozmanitost kulturní se projevuje vlivy arabské, katalánské, aragonské a kastilské kuchyně.
OBILNINY
Samozřejmě všemu vévodí rýže, která se v tomto regionu hojně pěstuje. Používá se především k přípravě paelly, která existuje v různých variacích. Nejpoužívanějšími ingrediencemi jsou zelenina, kuře, mořské plody, ryby, hlemýždi.
Jako příloha se hojně používá omáčka "Ali oli".
I když se zde přímo nepěstuje obilí, díky oblíbenému pečivu se jedná také o využívanou plodinu. Pečivo se používá jako příloha, ale i surovina pro přípravu pokrmů (především strouhanka, opečené krajíce chleba). Vychází opět z historie, kdy si pastevci a rolníci zahušťovali pokrmy chlebem, aby se více zasytili.
Hojně se připravují také luštěniny, především hrách, fazole, cizrna a čočka.
VYDATNÉ POLÉVKY
Velkou tradici zde mají tzv. "pucheros a ollas", což jsou velmi vydatné polévky, připravované ve větších hrncích (puchero je něco větší než olla), které obsahují jak maso, tak zeleninu, luštěniny a ryby. Jsou velmi energetické. Ve Valencii je obecně zvykem připravovat vše v jednom hrnci či pánvi. Hrnec či pánev se poté postaví doprostřed stolu a konzumenti si nabírají přímo do menších talířků.
Samozřejmě i zde najdeme studenou polévku "Gazpacho".
SLADKOSTI
Zde je velmi patrný vliv arabské kultury, a to především v surovinách, které do regionu Arabové přinesli. Jedná se o mandle, rýži, cukrovou třtinu a citrusy.
Typickou sladkostí je turrón, buď z Jijony nebo Alicante, jehož hlavní složkou jsou mandle a med. Dále existuje v různých příchutích. Známá je také tzv. královská kaše, což je rýže s mlékem. Další typickou sladkostí je "Brazo de gitano" (Cikánské rámě) a samozřejmě marcipán.
VÍNA A LIKÉRY
V regionu se nachází celkem 3 autonomní oblasti pro pěstování valencijského vína: Utiel-Requena, Valencia a Alicante.
Na pánvi rozehřejeme olej, na kterém důkladně osmahneme nadrobno nasekanou cibulku, mrkev, stroužky česneku, bobkový list a rajčata.
Poté přidáme rybí hlavy, papriku, pepř a mouku, společně prohřejeme, až se vše hezky probarví, přilijeme víno. Vše přemístíme do hrnce, dolijeme přiměřeným množstvím osolené vody a vaříme asi 45 minut. Poté vyjmeme rybí hlavy, přecedíme a pořádně omáčku promícháme.
Do hliněné nádoby nalijeme na dno trochu omáčky, poklademe kousky ryby (3 kousky na osobu), přelijeme omáčkou, pokapeme olivovým olejem extra panenským a posypeme petrželovou natí. Vložíme na 15 minut do trouby na maximum stupňů a ihned podáváme teplé.
Barva je zlatě žlutá, s jemnými zelenými odlesky. Lahodné, ovocné (hruška, ananas) aroma, charakteristické pro odrůdu Viura. Svěží a ovocná chuť, vyvážená, s dlouhým závěrem.
Informace o výrobci zde.
Za studena lisovaný olej z prvotřídních oliv. Je vhodný zejména pro studenou kuchyni nebo pro přípravu rozmanitých čerstvých salátů.
Foto v tiskové kvalitě zde.
Vyrobeno ze dvou a půl kilogramu čerstvých citrónů. Proto stejně jako originální citrón slouží ke každodennímu užití, ale také při přípravě limonád, koktejlů, míchaných nápojů či sladkostí.
Velmi kvalitní mleté, dobře usušené plody mají oranžově červenou barvu sladké papriky. Vhodná pro přípravu různých uzenin, polévek, omáček či gulášů.
Žádné komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.