Madrid - hlavní město Španělska od roku 1561, který leží v geografickém středu Pyrenejského poloostrova. Město, v němž sídlí královská rodina. A taktéž hlavní město stejnojmenné provincie, která je současně jednou ze 17 autonomních oblastí Španělského království. Majestátní město se širokými třídami se zelení, s velkými kruhovými náměstími a mnoha pompézními stavbami renesančního stylu, ale i stylu moderního. Je velice dobře uspořádáno, má i mnoho zákoutí se zelení, takže člověk se tu cítí velice dobře. K nejznámějším památkám města patří Alcázar - pevnostní palác, který sloužil až do 18. století jako královské sídlo. K dalším světoznámým památkám právem patří muzeum - El Prado, v němž je možno shlédnout umělecká díla světoznámých malířů. Region hraničí na severozápadě s autonomním společenstvím Kastilie a León, na jihu a východě s autonomním společenstvím Kastilie - La Mancha. Část regionu na hranici s autonomním společenstvím Kastilie a León je velice hornatá. Hranici s tímto regionem vymezuje Kastilské pohoří (Cordillera Central), ve kterém pramení zdejší řeky, jako např. Tajo a Manzanares. Madridské klima je kontinentální - středomořské a je silně ovlivněno městskými podmínkami.
Toto královské město má svůj vlastní charakter - uchvátí své návštěvníky, přijímá přicházející bez otázek, odkud jsou. Jako by je bralo za vlastní. Stejně tak se děje i s gastronomií. Madrid adoptoval gastronomii ze zbytku Španělska a některé pokrmy vzal jako své. Proto zde naleznete kuchyni ze všech regionů země, jež přinesli obyvatelé, kteří se sem přistěhovali. Každý si zde může vybrat z nepřeberného množství jídel a lahůdek, které se zde připravují. Obyvatelé Madridu velice rádi navštěvují své restaurace a bary. Den ve městě začíná v kavárně při šálku dobré kávy a "churros", což je koblihové těsto smažené ve velkých závitcích, které s pak lámou a namáčejí v kávě nebo čokoládě. Madriďané velice rádi jí ve stoje a k tomu velice dobře slouží právě malé bary. I když jak oni sami říkají: "ve skutečnosti nejíme, ale jen se omezujeme v ochutnávání. A den pokračuje polední ochutnávkou španělské omelety - "tortilla espaňola", která je zde velice oblíbená i když původní recept je z jiného regionu. A takto bychom mohli pokračovat až do večera. Španělská gastronomie je i gastronomií Madridu.
Pokud opustíme restaurace a bary a podíváme se na domácí kuchyni, tak můžeme říct, že obyvatelé tohoto regionu mají v oblibě pokrmy připravované na pánvi, jako např. masové kuličky - "albóndigas", krokety všeho druhu - "croquetas", šneky - "caracoles", dršťky - "callos a la madrileňa", dále vnitřnosti jako srdce, ledvinky - "riňones", játra, čočku s klobáskou - "lentejas con chorizo". Velké oblibě se těší i pečené maso. Delikatesou je pečené selátko - "cochinillo asado" nebo dušená slepice s jamónem a šafránem - "gallina pepitoria". A jak je již zvykem, po dobrém jídle následuje i dobrý dezert jako např. koblihy Svatého Isidra - "rosquillas de San Isidro", nebo taštičky plněné krémem - "bartolillos de crema".
Jak již bylo řečeno - Madrid i celý region si vzali za svou gastronomii celého Španělska a dohlíží na to, aby důstojně reprezentovala a chutnala. A daří se jim to velice dobře, co říkáte...
Nejznámější svátek v této autonomní oblasti: 2. 5. 2013 - Den autonomní oblasti Madrid
Červené zelí nakrájíme na proužky. Slaninu na kostky. Jablko oloupeme a nakrájíme na kostičky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na půlměsíčky. Do zapékací mísy dáme olej, na kterém osmahneme cibuli. Jakmile změkne, přidáme zelí a slaninu. Vše osmahneme, zakapeme vinným octem, osolíme, opepříme a přidáme trochu vody. Jakmile začne vše vařit, přikryjeme pokličkou a dáme do trouby na nízkou teplotu a dusíme cca 1 hod a 30 minut. Potom přidáme oloupané brambory nakrájené na kostky, znovu zakryjeme a necháme dusit dalších 30 minut, dokud brambory nezměknou. A servírujeme.
Červený vinný ocet vyrobený z odrůdy Pedro Ximénez, zrání 12 let, barva mahagonová, vůně ovocitá, chuť ořechů, fíků a datlí.
Žádné komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.